Kredietcrisis, een zegen voor het voetbal |
| Stuur naar je sportvrienden |
| Geschreven door Martijn |
| dinsdag, 28 juli 2009 12:42 |
|
Kredietcrisis, een zegen voor het voetbal. Michel Platini, president van de UEFA, zei het treffend deze week: ‘Ajax zal nooit meer de Champions League winnen’.
Hij sloeg daarmee de spijker op zijn kop. Tegenstanders van de club uit Amsterdam roepen dat de club al enige tijd wanbeleid voert, maar als je de lijst van verkochte spelers in de afgelopen jaren er eens bijpakt, kun je ook nooit eens aan een goed team bouwen. Van der Meyde, Zlatan, Chivu, Escudé, Van der Vaart, De Jong, Maduro, Sneijder, Huntelaar, Babel en ga zo maar door. Weliswaar is het aankoopbeleid een schande, maar ik wil ermee aangeven dat Ajax te groot is voor het servet, te klein voor het tafellaken.
![]() Ibrahimovic
Eigenlijk is het te hopen dat de huidige kredietcrisis ook de topclubs in Europa treft. Teams worden zonder pardon bij elkaar gekocht en eigen jeugdspelers krijgen niet of nauwelijks de kans om door te breken. De Premier League is het walhalla voor het mondiale voetbal, maar de BBC publiceerde enige tijd terug dat de clubs gezamenlijk voor 3 miljard pond in het rood staan. In de Nederlandse Jupiler League maken we ons al druk over een verlies van pak ‘m beet 100.000 euro bij FC Eindhoven. Om maar aan te geven wat het verschil is. In Nederland kennen we een zeer streng licentiesysteem, terecht hoor, maar we laten ons weer zien als braafste jongetje van de klas. Massimo Moratti, voorzitter van Inter Milan, heeft er een gewoonte van gemaakt om 100 miljoen euro bij te leggen als de begroting niet sluitend is. De UEFA staat erbij en kijkt ernaar, dus het is te hopen dat de crisis op de goede plekken flink toeslaat. Voor de Nederlandse Eredivisie en Jupiler League ligt hier een geweldige uitdaging. Er kan nog veel meer gebeuren op het gebied van talenten laten doorbreken. Bij FC Utrecht hadden ze bijvoorbeeld enkele jaren geleden de keuze tussen Franck Grandel en talent Michel Vorm tussen de palen. Trainer Foeke Booy nam het risico en gooide Vorm voor de leeuwen. Het gevolg is te zien: Vorm zit nu bij het Nederlands elftal. Advies aan alle Nederlandse clubs: weg met de derderangs buitenlanders. Ze voegen niets toe, drukken alleen zwaar op de begroting en worden zelden met winst doorverkocht. De Jupiler League wordt al jaren beschimpt door menig voetballiefhebber. Onterecht, want dat deze competitie een kweekvijver voor talent is, moge duidelijk zijn. Louis van Gaal pikte na een rondrit door Deventer spelmaker Demy de Zeeuw op bij Go Ahead. Ruud van Nistelrooy speelde in s’Hertogenbosch aan de Vliert, totdat Riemer van der Velde op bezoek kwam: Van Nistelrooy mocht het bij SC Heerenveen proberen. Het gevolg is bekend en ‘Nistelrode’ staat nu onder contract bij Real Madrid. Ook Klaas Jan Huntelaar brak door in de Jupiler League bij AGOVV. Technisch directeur Ted van Leeuwen zag dat Huntelaar verpieterde in het 2e van PSV en haalde Huntelaar naar Apeldoorn. SC Heerenveen zag ook hier brood in en ‘The Hunter’ werd goalgetter in het Abe Lenstra. Na enkele jaren Ajax speelt ook hij nu in Madrid.
Het grote geld kan zoveel carrières kapot maken. Veel clubs uit voornamelijk de Premier League hebben menig jeugdspeler uit Nederland gehaald. Moeder en zusje blijven vaak achter in Nederland, terwijl pappa en speler zelf naar Engeland gaan. Vader wordt buschauffeur voor een riant salaris en het spelertje gaat in de jeugd van de desbetreffende club spelen. Jeffrey Bruma, Patrick van Aanschot bij Chelsea (uit de Feyenoord en PSV-opleiding), Naçer Barazite (NEC) staat op de loonlijst bij Arsenal en Jordy Brouwer was ooit een talentvolle spits in de Ajax-jeugd, voordat Liverpool hem met de vloot uit de haven van Amsterdam haalde. Barazite speelt nu op huurbasis bij Derby County en Brouwer is alweer terug in Nederland, hij speelt bij RKC Waalwijk. Al deze talenten, ze gingen zogenaamd om beter te worden, maar het moge duidelijk zijn dat het cashen het voornaamste was. Over enkele jaren horen we van de meeste helemaal niets meer. De crisis mag wat mij betreft hard toeslaan bij al deze clubs. Hopelijk worden dan de onrechtmatige verschillen eens gelijkgetrokken. De Champions League is niet eens een competitie meer, zo saai en voorspelbaar zijn de rondes geworden. De achtste finales bestaan voor een groot deel uit dezelfde ploegen als het jaar ervoor en de angst om te verliezen druipt er bij sommige ploegen vanaf. Volgend seizoen wordt hopelijk alles anders. Ik zet mijn geld in op Skonto Riga, laat ze maar lekker stunten tegen Juventus. Dat voorstopper Oper, in het dagelijks leven boer, eens de winnende mag scoren tegen de duurbetaalde vedettes uit Turijn. Is er ook nog hoop voor Harm Jan Bos……. |